3 مهر, 1399 توسط admin

بازی آموزشی سیزدهم: مفهوم وزن

این بازی که برای کودکان سه سال به بالا پیشنهاد می شود، ابتدا آن ها را به طور غیر مستقیم با مفهوم  اندازه گیری وزن آشنا می‌سازد.

  • آموزش مفهوم وزن به کودک را می‌توان با مقایسه‌ی اشیاء آغاز کرد. دو شیء را در دو کفه‌ی ترازو می‌گذاریم و از کودک می‌خواهیم ببیند کدام کفه بالا و کدام پایین‌تر است تا از این طریق نسبت به سبک یا سنگین بودن اشیاء، قیاس عینی داشته باشد. این ترازو را می توانید به سادگی با استفاده از یک چوب لباسی، دو لیوان کاغذی و مقداری کاموا یا نخ، مطابق شکل زیر بسازید.

  • از آب بازی استفاده کنید. اشیاء سبک روی آب شناورند و اشیاء بزرگ و سنگین مثل فلزها غیرشناورند.
  • مرحله‌ی بعد، مقایسه و اندازه گیری اجسام به وسیله‌ی معیارهای قراردادی است. این قبیل معیارها را می‌توان از هر جنسی انتخاب کرد؛ واشر فلزی بزرگ، وزنه‌ی ماهیگیری یا سنگ برای این منظور مناسب است.
  • بعد از مدتی از وزنه‌های فلزی استاندارد استفاده می‌شود تا کودکان با وزنه‌های صدگرمی، دویست و پنجاه گرمی و نیم کیلویی آشنا شوند.
  • برای آموزش دقیقتر این نسبت ها، استفاده از یک ترازوی عقربه دار مفید است. کودکان با خواندن شماره‌ای که عقربه روی صفحه نشان می‌دهد وزن شیء را تعیین می‌کنند. این کار آن ها را با اندازه گیری غیر مستقیم آشنا می‌سازد زیرا با خواندن صفحه‌ی میزان توجه آنها به این مسأله جلب می‌شود که سنگینی سبب حرکت و انتقال عقربه از صفر می‌شود.
دربارهنهال مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *