2 شهریور, 1400 توسط admin

ترک شیشه شیر

بر خلاف تصور عموم، سن ترک شیشه شیر، از سن ترک شیر مادر جلوتر است. بنابراین اگر کودک قرار است تا دو سالگی شیر مادر بخورد، باید حدود 14 یا 15 ماهگی اقدام به ترک شیشه شیر بکنید.

بهترین زمان ترک شیشه شیر

بهترین زمان برای ترک شیشه شیر، جشن تولد یک سالگی است چون کودک با رسیدن به یکسال میتواند از لیوان استفاده کند و وابستگیش به شیشه شیر کمتر میشود.

اما نهایت زمانی که میتوان صبر کرد تا 2 سالگی است؛ البته هر چه زودتر، بهتر چون با گذشت زمان، از شیشه گرفتن سخت‌تر میشود. به علاوه خوردن شیشه شیر در خواب باعث پوسیدگی دندانها میشود.

روشهای ترک شیشه شیر

آشنا کردن با لیوان

قبل از ترک شیشه شیر، کودک باید روش نوشیدن با لیوان را یاد بگیرد. متخصصان توصیه میکنند کودکان را بین 6 تا 9 ماهگی با لیوانهای درب دار مخصوص آشنا کنید.

جذاب کردن لیوان

به انتخاب یا سلیقه کودک، چند لیوان جذاب (و نشکن) برای او بخرید.

برای کودک نیز مانند خودتان مایعات را در لیوان بریزید تا احساس کند مثل شماست.

وقتی کودک کار درستی انجام می دهد، به عنوان جایزه شیر را در لیوان مورد علاقه اش به او بدهید.

ترک تدریجی شیشه شیر

برای ترک شیشه، ابتدا باید شیشه شیری که کودک وسط روز میخورد را قطع کنید، بعد شیشه صبح و در نهایت شیشه وعده شب. برای انجام مرحله آخر که از همه سختتر است، می توانید کارهایی مثل حمام کردن، کتاب خواندن و تکنیک‌های آرام بخشی را جایگزین شیشه شیر کنید و حواس کودک را پرت کنید.

شیر رقیق در شیشه

گاهی که کودک بهانه شیشه شیر را می گیرد، از شیر رقیق شده با آب که مزه خاصی ندارد به او بدهید و در مواقع دیگر، شیر معمولی در لیوان. با این کار، کم کم تمایل کودک به شیشه از بین میرود و میفهمد که شیر درون لیوان خوشمزه تر است.

پنهان کردن شیشه شیر

در زمان ترک شیشه شیر، باید آن را از دید کودک دور نگهدارید. وقتی هم که بهانه شیشه شیر را میگیرد، او را با خوراکیهای مورد علاقه اش سرگرم کنید.

تحسین کردن

وقتی کودکتان از لیوان استفاده می کند، او را در مقابل دیگران تحسین کنید تا ارزش کارش را درک کند و دیگران هم او را تشویق کنند.

پیدا کردن نیاز واقعی

برای کودک خود وقت بگذارید تا دلیل اصلی بهانه گیری او را پیدا کنید. در بیشتر موارد وابستگی کودک به دلیل نیاز عاطفی است. در این صورت یک لیوان آب به کودک بدهید، او را در آغوش بگیرید و ببوسید. سپس یک بازی مورد علاقه او را انجام دهید.

 

مطالب مرتبط: 

ترک پستانک

ممنوعیت های غذایی تا قبل از یک سالگی

میزان شیردهی به نوزادان

برنامه کامل غذایی کودکان

برنامه غذایی نوزاد در شروع غذای کمکی

 

دربارهنهال مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *